Strona główna » Aktualności » Himmler zgolił wąsy i rzucił się do ucieczki. Porębianie poznawali „Tajemnice dziejów”.

Czym była tajna operacja ODESSA? Porębianie znów poznawali zawiłości historii. Spotkanie z cyklu „Tajemnice dziejów” odbyło się 2 marca w Miejskim Ośrodku Kultury w Porębie. Poprowadził je doktor nauk humanistycznych Marcin Janeczek.

Założono ją pod koniec drugiej wojny światowej. Powód był prosty. W momencie, gdy Rzeszę obiegła wieść o samobójstwie Hitlera, nikt nie miał złudzeń, że to już koniec niemieckiej potęgi. Armia Czerwona już niszczyła Berlin, a do granic miasta docierały wojska alianckie. Zbrodniarze wojenni musieli uciekać. Ponoć sam Heinrich Himmler zgolił wąsy i rzucił się do ucieczki.

Prawdy i mity o ODESSIE

Tak narodziła się ODESSA – tajna Organizacja Byłych Członków SS. Miała pomóc zbrodniarzom w ucieczce, zwłaszcza, że dysponowała majątkiem oraz międzynarodowymi powiązaniami politycznymi. To właśnie tej organizacji poświęcony był wykład dr. Janeczka.

Jazzowe dźwięki

Druga część spotkania w MOK-u dotyczyła już nie historii, a muzyki. Na scenie zaprezentował się trębacz jazzowy Sebastian Baczewski, który ukończył Szkołę Muzyczną II st. w Sosnowcu i uczestniczył w wielu konkursach jazzowych.

Miejski Ośrodek Kultury w Porębie już zaprasza chętnych na kolejne spotkanie z serii Kalendarium historii i nauki „Tajemnice dziejów”. Odbędzie się ono w dniu 6 kwietnia, a tematem przewodnim będzie hasło: „Kto wygrał II Wojnę Światową”.

data dodania: 2018-03-05 10:50:19