Warsztaty z programowania robotów Photon i Ozobotów

1 czerwca w Pracowni Internetowej Orange odbyły się trzy warsztaty z programowania dla dzieci i młodzieży organizowane w ramach Festiwalu Młodego Programisty. W trakcie pierwszego warsztatu „ZAPROGRAMUJ OZOBOTA” dzieci poznawały budowę i ciekawe funkcje robota Ozobota oraz uczyły się go programować w programie Ozobockly. Oferuje on pięć poziomów programowania od nowicjusza po mistrza. Dowiedziały się na czym polega kalibracja robota i jak się go programuje.

Podczas drugiego warsztatu „PROGRAMUJE PHOTONA” uczestnicy poznawali nowy zestaw do nauki programowania Photon Robotics and Coding Kids.  Poznali działanie czujnika dotyku oraz odległości oraz  płytkę micro: bit i jej zastosowanie. Zestaw ten daje możliwość tworzenia własnych programów w Python i JavaScript. Połączenie robota i mikrokontrolera umożliwia komunikację bezprzewodową i szeregową pomiędzy urządzeniami. Urządzenia robot i mikrokontroler mogą komunikować się ze sobą za pomocą portu szeregowego. Dzięki temu zestawowi można tworzyć stację pogodową, która monitoruje zmiany temperatury kolorem czułek robota. Można też tworzyć samojezdny pojazd z czujnikiem parkowania, bezprzewodowy pilot robota Photon za pomocą dwóch micro:bitów. Do programowania wykorzystujemy aplikację Photon Magic Bridge.

Trzeci warsztat  „Zaprogramowany wyścig” umożliwił sprawdzenie zdobytej podczas warsztatów wiedzy, gdyż uczestnicy mieli za zadanie zaprogramować trasę wyścigu z przeszkodami wykorzystując do tego roboty Photon. Było to trudne zadane. Zwycięzców nagrodzono upominkami ufundowanymi przez naszych sponsorów. W trakcie warsztatu zaprezentowano również działanie LofiRobots i Finch.

Warsztaty prowadziła trenerka Marta Wcisło, trener w projekcie Intel AI For Youth, Laureatka i trener w projekcie Intel Make Tomorrow, edukator w projekcie „My Digital Life”, „Cyfrowi Wędrowcy”, „Cyfrowobezpieczni”, Latarnik Polski Cyfrowej, pasjonatka nowych technologii.

Projekt realizowany dzięki wsparciu  Fundacji Orange.