Finał Festiwalu Młodego Programisty!

3 czerwca przy fontannie Miejskiego Ośrodka Kultury odbył się Finał Festiwalu Młodego Programisty organizowanego z okazji Dnia Dziecka, który był zwieńczeniem cyklu warsztatów o tematyce programistycznej. Zajęcia odbywały się od 30 maja do 2 czerwca w Pracowni Internetowej Orange.

Najaktywniejszym uczestnikom wszystkich warsztatów nagrody i pamiątkowe dyplomy wręczyli Skarbnik Miasta Poręba Joanna Mucha, Przewodnicząca Rady Miasta Elżbieta Kołodziej, Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia i Opieki Społecznej Radny Mariusz Kołton oraz pełniąca obowiązki Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury Katarzyna Parla.

W tym wyjątkowym dniu na dzieci czekało bardzo wiele atrakcji między innymi prezentacje robotów przygotowane przez dzieci uczęszczające na warsztaty z programowania do Pracowni Orange. Zaprezentowano roboty Photony, Lofi Robots, Edisony, roboty skonstruowane z zestawów Lego Mindstroms EV3 oraz Lego WeDo 2.0, Finche i Ozoboty. Przy stanowiskach można było poznać działanie i ciekawe funkcje wyżej wymienionych robotów.

Dzieciom bardzo podobały się zabawy programistyczne takie jak: rysowanie robotów na asfalcie na czas, programowanie kolegi i koleżanki, zgadywanie, co jest zakodowane na obrazku oraz zabawa „Raz, dwa, trzy robot patrzy.”

Dużym zainteresowaniem cieszyła się również zabawa, w której zagadki z dziedziny informatyczno-programistycznej zostały ukryte w różnych miejscach na terenie MOK. Po poprawnym rozwiązaniu zagadki dziecko otrzymywało dwie informacje o lokalizacji kolejnej zagadki oraz część kodu do sejfu. Tylko kompletny kod pozwolił na otwarcie drzwiczek sejfu. Osoba która pierwsza zdobyła kod i otworzyła sejf została zwycięzcą. Dzieci biorące udział w konkursach zostały nagrodzone nagrodami ufundowanymi przez naszych sponsorów.

Dodatkową atrakcją była możliwość skorzystania z darmowego dmuchańca, ciekawych animacji oraz malowania twarzy.

Gwiazdą wieczoru był Pan Magiczny, który porwał dzieci w zaczarowany świat iluzji i magii.

Nie możemy zapomnieć o naszych wspaniałych sponsorach, dzięki którym nasz Festiwal stał się niezwykle ciekawy! Wsparli nas: Fundacja Orange, firma Intel Technology Poland, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, firma Photon, firma Lofi Robot, Fritz oraz wydawnictwo Helion.

Patronat medialny objęło czasopismo Programista Junior oraz Radio Zawiercie.

Dziękujemy również za wypożyczenie robotów Fundacji Orange, firmie Photon oraz Adamowi Jurkiewiczowi.