Industriada

3 września pod zabytkową Porębską Wieżą Gichtową odbyło się Święto Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, zwane Industraidą. Hasłem przewodnim tegorocznego święta było „Po szychcie-czas na fajrant”. Poręba uczestniczyła w niej po raz pierwszy i zakończyła się dużym sukcesem.

Na uczestników Industraidy czekało bardzo wiele atrakcji jak: Zwiedzanie Wieży Gichtowej połączone z prelekcją Pana Zdzisława Kluźniaka historyka, który był również przewodnikiem w czasie Industriady.

Dużą uwagę zwiedzających przyciągnęła prezentowana wystawa dendrologiczna, która została zaprezentowana w Porębskiej wieży. Można było także obejrzeć eksponaty związane z historią odlewnictwa w Porębie, produkowane w mieście przedmioty i przedwojenne pamiątkowe tablice.

Industriadę uświetnił koncert muzycznyw wykonaniu lokalnych artystów oraz wykonawców ze Stowarzyszenia Studio „ART.” Podczas koncertu zaprezentowano archiwalny film z zasobów Telewizji Polskiej, który został nakręcony 1974 roku  i prezentował życie w Porębskiej fabryce.

Wieża została wybudowana w 1798 roku. Została wpisana do rejestru zabytków 25 maja 1975 roku. Służyła do transportu wsadu wielkopiecowego do przetapiania rudy.

Pod wieżą odbyło się również „Narodowe Czytanie” pod patronatem pary prezydenckiej. Rok 2022 jest rokiem romantyzmu, dlatego w tym roku wybrano „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Do wspólnego czytania zaproszono Burmistrza Miasta Poręba Pana Ryszarda Spyrę, Przewodniczącą Rady Miasta Poręba Panią Elżbietę Kołodziej oraz Wiceprzewodniczącego Rady Miasta Poręba Pana Tomasza Turka. Największą atrakcją był występ teatru „Na przekór”, który przygotował niezwykłe przedstawienie przygotowane przez Panią Dorotę Zieleniec.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom Industriady za udział w wydarzeniu oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tak wspaniałego wydarzenia.