Festiwal Młodego Programisty Edycja II

Od 29 maja do 2 czerwca 2023 r. w Pracowni Internetowej Orange odbył się Festiwal Młodego Programisty.

W trakcie festiwalu zorganizowano szereg warsztatów edukacyjnych przygotowanych dla dzieci i młodzieży takich jak: warsztaty z programowaniu w Scratchu, warsztaty z druku 3D, warsztaty z poznawania sztucznej inteligencji za pomocą zestawu Photon AI Discovery Kit oraz finał Festiwalu Młodego Programisty podczas, którego dzieci wzięły udział w wielu konkursach programistycznych.

Warsztaty z programowania „Bloczkuj w bloczku ze Scratchem” poprowadzili Weronika Jańczak, Igor Grela, którzy świetnie sprawdzili się w roli trenerów i wprowadzili uczestników w zaczarowany świat Scratcha. Zaprezentowali  uczestnikom warsztatów jak stworzyć translator języków w Scratchu.

Warsztaty „Magiczny świat druku 3D” poprowadzili Radosław Nowicki, Marcel Dzikowski, którzy wprowadzili uczestników w kolorowy świat druku 3D. W trakcie warsztatów uczestnicy projektowali postacie z Minecrafta w programie Tinkercad, a następnie przygotowywali model do wydruku w programie PrusaSlicer.

Warsztaty jak działa Internet? Tworzenie własnych sieci internetowych poprowadził trener Mirosław Tomik pasjonata nowych technologii i sieci internetowych. W trakcie warsztatów uczestnicy uczyli się tworzenia własnej sieci internetowej i dowiedzieli się jak działa Internet. Dużo frajdy przyniosło dzieciom testowanie sprzętu, który udostępnił trener.

Warsztaty Jak działa sztuczna inteligencja? Poznajemy zestaw Photon AI Discovery Kit poprowadziła Marta Wcisło, która zaprezentowała działanie sztucznej inteligencji na bazie generatora obrazów wbudowanego w przeglądarkę Microsoft Bing oraz gry z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, którą można poznać w ramach projektu Intel AI For Youth. Jednak największą frajdę sprawiło dzieciom poznanie zestawu Photon AI Discovery Kit, dzięki któremu uczestnicy uczyli się jak wytrenować i zaprogramować robota, aby zagrał z uczestnikami w kółko i krzyżyk.

Finał Festiwalu Młodego Programisty odbył się w Pracowni Internetowej Orange w ramach niego mieszkańcy mogli przyjść i przetestować działanie  różnych robotów, okularów Vr i stworzyć własne projekty z druku 3D. Dzieci wzięły udział w licznych konkursach programistycznych z nagrodami.

Nie możemy zapomnieć o naszych wspaniałych sponsorach, dzięki którym nasz Festiwal stał się niezwykle ciekawy! Wsparli nas Fundacja Orange, firma Intel Technology Poland, wydawnictwo Helion, Photon oraz Wrocławski Park Technologiczny. Ogromnie dziękujemy za wsparcie.

Dziękujemy  również za wypożyczenie zestawu Photon AI Discovery Kit firmie Photon.

Dziękujemy Oldze Nowickiej, Jakubowi Bańce i Filipowi Kowalskiemu za przygotowanie prezentacji robotów.

Dziękujemy wolontariszowi Panu Mirosławowi Tomik za przeprowadzenie edukacyjnych warsztatów dla dzieci.