„Był wizjonerem!” Poręba burmistrzowi dedykuje skwer

„Wizjoner”, „dobry gospodarz”, „uczciwy człowiek”. Skwer przy ul. Rzecznej już oficjalnie nosi imię Włodzimierza Spyra. Z ust współczesnych popłynęło wiele ciepłych słów o byłym burmistrzu Poręby.

„Z osiedla zrobił miasteczko!” - o zasługach burmistrza Włodzimierza Spyry w miniony wtorek, 3 października, znów zrobiło się głośniej. Wszystko za sprawą uroczystości, jaka przed południem odbyła się na skwerze przy ul. Rzecznej, w sąsiedztwie porębskiego zalewu.

To właśnie tu, w rodzinnej okolicy pierwszego w historii naszego miasta burmistrza Poręby, odsłonięto tablicę pamiątkową, która informuje, że skwer od teraz nosi jego nazwisko.

Nie zabrakło pamiątkowych zdjęć, przemówień przyjaciół i bliskich współpracowników zmarłego w 2012 roku burmistrza Włodzimierza Spyry. - To Jemu zawdzięczamy wyasfaltowane ulice, chodniki, modernizację oświetlenia, rozpoczęcie prac przy kanalizacji czy rozbudowę pawilonów handlowych. Wiele zrobił dla miasta. Dzięki niemu Poręba była powodem do dumy i jednocześnie zazdrości miast sąsiednich. Z osiedla zrobił miasto - podkreślał obecny włodarz Poręby Ryszard Spyra.

Na uroczystości zjawiała się również rodzina zasłużonego porębianina. - Mój tato nie spodziewałby się tego, co dziś nastąpiło - mówił nie ukrywając wzruszenia przecinający wstęgę Artur Spyra, syn byłego burmistrza.

Wstęgę przecinał również pomysłodawca idei nazwania skweru po zmarłym burmistrzu - Ryszard Mizera oraz przewodnicząca Rady Miasta Poręba - Elżbieta Kołodziej.

Chwilę wcześniej zielony skwerek został poświęcony, a całej uroczystości towarzyszył poczet sztandarowy, reprezentacja ze Szkoły Podstawowej nr 2 (do której uczęszczał sam Włodzimierz Spyra) i miejskiego przedszkola.

Przypomnijmy, wcześniej uchwałę w tej sprawie - jednogłośnie - podjęła porębska Rada Miasta.

Włodzimierz Spyra żył w latach 1946-2012. Przez siedem lat (1983-1990) pełnił funkcję Naczelnika Miasta, a następnie przez trzy kadencje burmistrza Poręby.

PAŹ